___________________________________________________________________

TENTO BLOG JE NEAKTIVNÍ. VEŠKERÝ OBSAH JE PŘESUNUT NA WEB


KDE SE MOMENTÁLNĚ NACHÁZÍ MÁ BLOGGERSKÁ PRÁCE.
__________________________________________________________________

Děkuji všem přátelům, spřáteleným blogům a fanouškům za jejich dlouhaletou podporu a přátelství. Nikdy na vás nezapomenu a moc pro mě znamenáte. Budu se na vás těšit na Lařině encyklopedii.

Velká čínská zeď

6. března 2009 v 21:32 | Žanettka
To, že se Lara Croft podívala do Číny, to víme. To, že se proběhla po jedné z částí Velké čínské zdi, to jsme si ostatně i vyzkoušeli. To, že je Čínská zeď součástí Číny, kupodivu taky není žádná novinka. O Číně se více dozvíme v jiném článku. Nad všemi těmito banalitami mávnete rukou. Co ale její stavbě předcházelo? Proč ji vůbec postavili a proč se jedná o jednu z nejzáhadnějších a nejtaujplnějších staveb na světě? Pojďme se prokopat do tajů historie i současnoti Čínské zdi, ať už s Larou v dobrodružství s Xianskou dýkou, nebo jen tak na výletě po světě. Protože Velká čínská zeď rozhodně za návštěvu stojí. Už jen proto, že pro Číňany je tato stavba známá jako "Wan-li čchang-čcheng", tedy "Zeď dlouhá deset tisíc mil", nebo chcete-li "Nekonečně dlouhá zeď". Každopádně pro celý svět Velká Čínská zeď znamená jeden ze "Sedmi divů světa".

Dostaňme se hned k tomu hlavnímu: Proč byla vlastně tato unikátní stavba postavená? No, nejspíš na obranu. S tím, že se zeď stane i velkolepou památkou a historickým jměním se v dobách 14. - 17. století, kdy v Číně vládla dynastie Ming a kdy byla přestavěna do dnešní podoby, vlastně vůbec nepočítalo. Zeď byla postavena k účelu obrany Číny proti mongolským nájezdníkům. Podobná opevnění proti kočovníkům byla postavena již dříve, ale teprve slavná Velká čínská zeď teprve stojí za zmínku.

Nemyslete si, že se po ní můžete jen tak projít. Tedy, samozřejmě že ano, ale pokud byste si ji chtěli projít celou, měli byste se vybavit opravdu velkou zásobou občerstvení, protože zeď v celkové délce měří neuvěřitelných 6 700 kilometrů! Ale ani zdaleka nejsou všechny tyto kilometry průchodné - zeď je na mnoha místech přerušená a přístupné nejsou zdaleka všechna její místa. A rozhodně si nepředstavujte, že vznikala nějakými pěknými způsoby. Na její stavbě pracovali povětšinou otroci či trestanci. Práce na stavbě byla velice, velice nebezpečná a mnoho z pracovníků je dodnes pohřbeno pod jejími základy. Buď dělník spadl z velké výšky, čímž se zabil a zůstal ležet na zemi, kde přes něj chodili ostatní a jednoduše si ho nevšímali, maximálně ho zasipali a hodili do základů. Anebo se mezi všemi těmi návaly práce a práskajících bičů prostě pozabíjeli navzájem. Ke stavbě používali velmi kvalitní materiál, jen kámen spolu s pálenými cihlami dokáže zachovat stavbu po mnohá staletí. V Číně se ale jako stavební materiál používala i žula nebo třeba vápencové kameny.

A jak vypadá stavba zevnitř? Díky velikosti zdi samozřejmě uvnitř vzniklo spousta místa, které sloužilo jako skladovací prostory po celou Čínu. Každých několik set metrů je zeď zesílená věžemi, které sloužily jako signální a pozorovací prostory a celkový počet věží je údajně 25 000! K předávání zpráv o příjezdu nepřátel sloužily pro Čínskou hlídku hlavně kouřové signály. Například v minském období znamenal jeden kouřový signál 100 bojovníků, dva dignály 500 a tři signály přes 1000 nepřátelských bojovníků.

Pro Čínu je dnes zeď braná jako národní symbol. Dokazuje to i fakt, že dnešní čínskou hymnou je píseň Pochod dobrovolníků, v níž se objevují slova jako "novou velkou zeď z masa a krve", které mají nepochybně na tuto památku odkazovat. No a jak je to s tím slavným výrokem, že "Velká zeď je jediná stavba vytvořená člověkem, kterou lze vidět z Měsíce?" No, ať už si každý říká co chce, pravda je taková, že za silně příznivého počasí je z vesmíru zeď opravdu viditelná. Když se ale první čínský kosmonaut dostal do vesmíru, řekl, že na Zemi je vidět mnoho, ale žádnou ze staveb nebyl schopen rozeznat. Ani onu slavnou zeď. Ale kdoví, třeba jen koukal ze špatné strany? Každopádně, pokud se budete chtít projít po jednom z divů světa, musíte na hranice Číny a Mandžuska, kde zeď stojí.

Velká čínská zeď v TR 2:
Velká čínská zeď:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charlie Charlie | Web | 6. března 2009 v 22:38 | Reagovat

To je skvělý článek, Žanett:) Zvlášť teď je mi blízký, protože jsem se právě (ne přímo teď, ale v těchto dnech) zuřivě pustila do hraní TR2, kde se Čínská zeď objevuje. Čína je okouzlující země...

2 Žanettka Žanettka | 7. března 2009 v 12:45 | Reagovat

Charlie: Jů, tak to jsem ráda, že jsem se ti trefila do noty=) Přeji hodně štěstí v TR2, protože je to můj nejoblíbenější díl=) Jinak s tou Čínou máš pravdu=)

3 Black-Sun Black-Sun | Web | 7. března 2009 v 17:03 | Reagovat

Pekné!! :)

Ahoj, máš u mňa diplom za Vtipnú bublinu!! :)

4 MissCroft tvé SB MissCroft tvé SB | Web | 7. března 2009 v 18:30 | Reagovat

Tohle je parádní článek! Já taky teď hraju TR2 :-) Takže jsem ráda, že jsem se toho o čínské zdi dozvěděla více :-) Ten první obrázek té ,,opravdické" zdi je docela hodně podobný tomu, jak se čínská zeď oběvuju v TR2 :-) Jinak moc ti děkuju za povzbudivý komentík na mém blgou :-)

5 Žanettka Žanettka | 7. března 2009 v 18:56 | Reagovat

Black-Sun: Super! Už si jdu pro něj=)

MissCroft: Nemáš zač=) No, ona se tato unikátní stavba ani jinak polygonově udělat nedá, v tom je to kouzlo TR2=)

6 Kalak Kalak | Web | 26. července 2009 v 8:52 | Reagovat

super článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama